Ana Sayfa Yerel Haberler 2 Ocak 2023 105 Görüntüleme

İstanbul’a yeni yılın ilk hizmeti: atık su arıtma tesisi

İSTANBUL (İGFA) – Baltalimanı Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi; Beşiktaş, Beyoğlu, Eyüpsultan, Kâğıthane, Sarıyer ve Şişli ilçelerinden kaynaklanan atık suların arıtımını gerçekleştirmek gayesiyle, İSKİ tarafından 1997 yılında devreye alındı. Sonraki süreçte, toplam atık su arıtma kapasitesi 625.000 m3/gün olan mevcut tesisin yanına, Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi eklenmesi kararı aldı. Ekrem İmamoğlu Başkanlığındaki İBB idaresi, yer teslimi 2 Ekim 2017 tarihinde yapılan Baltalimanı Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi inşaatını, 2019 Haziran’ında yüzde 21 tamamlanma oranıyla teslim aldı. 6 ilçede yaşayan yaklaşık 2,4 milyonluk bir nüfusa hizmet edecek 600.000 m3/gün kapasiteli tesis, yaklaşık 2,5 yılda tesisi kullanıma hazır hale getirildi. Baltalimanı Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi açılış merasimi CHP Genel Lider Yardımcıları Seyit Torun ve Onursal Adıgüzel ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nun iştirakleriyle gerçekleştirildi. Merasimde sırasıyla; İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa, Sarıyer Belediye Lideri Şükrü Genç, İmamoğlu, Adıgüzel ve Torun birer konuşma yaptı. Eski İBB Lideri Nurettin Sözen de açılışta yer aldı.

“ÇOK BEREKETLİ BİR YIL GEÇTİ İBB ADINA”

Baltalimanı Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ni, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’ncü yılına girdiğimiz günde açmanın memnunluğunu yaşadığını belirten İmamoğlu, vatandaşların yeni yıllarını kutladı. “Vatandaşın pahasının bilindiği, emeğinin hakkını alabildiği adaletli bir ülkede, kaç birçok nice yıllara ulaşmamızı diliyorum” diyen İmamoğlu, “Geçtiğimiz yıl çok bereketli bir yıl geçti İBB ismine. Bilhassa, son devirde ki finalini yapmaya hakikat gittiğimiz, ‘150 Günde 150 Projey’le özetlediğimiz hizmet maratonu içerisinde, İstanbul’umuzun dört bir yanına hizmetler taşıdık. Çok farklı problemlere, tahliller ürettik. Çok farklı gereksinimleri, arkadaşlarımla birlikte karşılamanın gururunu yaşadık. Bizden evvel bu bahiste hiç fark edilmemiş ya da hiç önemsenmemiş alanlarda çok ağır işler ürettik” dedi. Kreşlerden öğrenci yurtlarına kadar farklı alanlardan örnekler veren İmamoğlu, “Bütün bu hiç ellenmemiş ya da hiç ilgilenilmemiş konulara ehemmiyet vermenin ardında yatan bir gerçeklik var: İnsanını keder eden ve insanına tahlil üreten anlayış” halinde konuştu.

“HİÇBİR İŞE, RANT VE ÇIKAR GAYELİ YAKLAŞMIYORUZ”

“Hiçbir işe, rant ve çıkar hedefli yaklaşmıyoruz” diyen İmamoğlu, “Halkın parasını, halk için harcarken, ortaya öteki ellerin girmesine, asla ve asla müsaade vermiyoruz. Bizim bütçemiz, tabiri caizse, el değmeden, hijyenik şartlarda hazırlanıp, kullanılıyor. Bütçe, yöneticiye emanet edilen paradır. Vatandaşımızın helal parasıdır. Kelam konusu emanet olunca, işte biz tam orada kişiydi, aileydi, dernekti, vakıftı, siyasi partiydi; tanımayız. Halkın emanetine gözümüzün ışığı üzere bakarız. İşte bu sebeple diyoruz ki: Bizim bütçemiz, çok daha bereketlidir. 4 yılda neredeyse kendi devirlerinin tamamında üretilmiş işlerle yarışacak seviyede iş üretmemizin telaşı sardı bugünün karşımızdaki İstanbul’un muhalefeti, Türkiye’nin bugünkü iktidarı olsa da yakın vakitte Türkiye’nin ana muhalefeti bile olamayacak siyasi partisine. Onun için vakte karşı yarışıyoruz. Her gün yeni bir icraat ve yeni bir tahlil üretiyoruz” tabirlerini kullandı.

“DUDULLU-BOSTANCI METROSU AÇILIŞI İÇİN ALTILI MASA BAŞKANLARINA DAVET YOLLADIK”

İSKİ Baltalimanı Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin, 150 günde hayata geçirdikleri 188’nci proje olduğu bilgisini paylaşan İmamoğlu, yeni yılın birinci günlerinde de Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro çizgisinin Fulya-Yıldız istasyonları ile Dudullu-Bostancı metro sınırını hizmete açacakları muştusunu tekrarladı. Dudullu-Bostancı metro çizgisinin açılışına, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Altılı Masa’nın tüm önderlerini davet edeceklerinin altını çizen İmamoğlu, yeni yılla birlikte yeni proje maratonlarıyla yollarına devam edeceklerini duyurdu. “Biz, işimizle anılacağız, iş yapacağız; siz, kötülüklerinizle, davalarınızla, soruşturmalarınızla anılacaksınız” diyen İmamoğlu, yapılan hiçbir projenin bir bireye ya da siyasi partiye mal edilemeyeceğine vurgu yaptı. Baltalimanı’ndaki atık su tesisinin temelinin Sözen devrinde atıldığını ve 1997’de açıldığını hatırlatan İmamoğlu, “Biz de başlanmış bir projeyi devraldık. Evet, 2 senede yüzde 20’sini bitirmişlerdi. Biz aldık, yaklaşık 3,5 senede yüzde 80’ini de yaptık. Hem de bütün zorluklara karşın, tarife zorluklarından tutun da birçok zorluklara karşın, kredi, borçlanma üzere birçok imkandan geri tutulmamıza karşın, devletimizin bu tıp tesislere imkan sunduğu kurumlarından bir kuruş bile alamamasına karşın bitirip, teslim etmenin gururunu yaşıyoruz. Pekala biz ne yapacağız? Dönüp, yapılan işlere, hizmetlere teşekkür edeceğiz. Pekala onların iki yılda yüzde 20’sini başarabildikleri, bizim 3,5 yılda yüzde 80’ini yakalayabildiğimiz muvaffakiyet nereden geliyor? İsrafı ortadan kaldırdık. Tasarrufu önceledik. Akılcı işler yaptık” sözlerini kullandı.

“İKİ AK PARTİLİ BELEDİYE LİDERİ BANA SÖYLEDİLER…”

Baltalimanı ile birlikte, Yenikapı’daki arıtma tesisinin, şu an için kentin Avrupa yakasının gereksinimine karşılık verdiğine vurgu yapan İmamoğlu, “Güncellediğimi tesislerimiz sayesinde, gereksinim olmadığına karar verdiğimiz Silahtarağa’ya başlasaydık, bugün burası da bitmezdi ve yanlış bir iş yapmış olurduk. Pekala Silahtarağa’da ne yaptık Haliç kıyısında? 250 bin metrekare arıtma tesisi kuracakları yerde, biblo üzere, dünya hoşu bir park alanını bitirdik, yeşil alanı bitirdik. Muazzam bir yer oldu. Münasebetiyle İstanbul’a genel ve bütüncül bakışın devamlılılığın ve sürdürülebilirliğin temel olduğu bir anlayışla, aklın ve bilimin rehber olduğu bir anlayışla hareket ediyoruz. Örneğin; oradaki iki AK Partili Belediye Lideri da ‘Bunun burada olması yanlıştır’ diye bana odalarında söylediler. Sonra çıkıp, milletin huzurunda söyleyemediler fakat; olsun. Yani ben, onların kelamını dinledim. Pekala uygun mi yaptın? Güzel yaptın. Bana gerçek ihtarda mı bulundular? Evet, yanlışsız bir ihtarda bulundular. Onlara da mı hizmet ettik? Ettik. 39 ilçeye eşit hizmet ettik” dedi.

“BU HAYSİYET UĞRAŞINI DAİMA BİRLİKTE KAZANACAĞIZ”

İBB’nin Sarıyer özelindeki çalışmalarına ayrıntılı örnekler veren İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

“Cumhuriyet’imizin 100’ncü yılında özgürlük, eşitlik, adalet ülkülerini eksiksiz hayata geçirmek için çalışacağız. Cumhuriyet’i, demokrasiyle daha çok refahla taçlandırmak için çok çalışacağız. Güç günlerden geçiyoruz. İşimiz kolay değil. Fakat vakti gelmiş bir değişimin önünde hiçbir güç duramaz pahalı arkadaşlar. Gücünü halkın vicdanından alıyorsa o değişim, milletin azim ve kararının sonucuysa, hiç kimse o değişimin önünde duramaz. Geçenlerde vatandaşımızın ortasına girdiğimde, evet üzgünler, evet alınganlık gösterdiler, kırıldılar. Adaletsizlik konusunda çok üzgünler. Lakin hem dualarını hem de dayanaklarını hem de umutlarını en yüksekte tutuyorlar. Onun için göreceksiniz hem bu değişim olacak hem de bu haysiyet uğraşını, daima birlikte kazanacağız. Birtakım sözleri önümüzdeki periyotta hiç unutmayın: İsraftan uzak bir memleket ve devlet. Tasarrufu yapan bir memleket. Rahmeti bol bütçesi olan bir memleket. Haysiyet, çabalarına gerek kalmayan hak, hukuk, adaletin önde durduğu bir memleket. Cumhuriyet’in demokrasiyle, taçlandığı bir memleket. Mustafa Kemal Atatürk’ün müsaadeden giden bir memleket. Daima birlikte çok umutluyuz. Çok yürekliyiz. İnanıyorum ki, 1923 çok hoştu. Lakin 2023, göreceksiniz çok lakin çok daha hoş olacak.”

TORUN: “İYİ Kİ VARSIN EKREM BAŞKAN”

Törende konuşma yapan Seyit Torun da hislerini, “İBB ve Ekrem İmamoğlu durmuyor ve hızla yoluna devam ediyor. Her şeye karşın, her türlü ön kesmeye, engellemeye, baskıya, tehdide, hukuksuzluğa karşın yoluna devam ediyor. Hiçbir kamu kaynağının kendisine sağlanmamasına karşın, kaynaklarını yanlışsız yerde kullanarak, israf etmeden, 16 milyon İstanbullunun hakkını 16 milyon İstanbulluya vererek, hizmetlerine devam ediyor, devam edecekler. Ocakla mayıs ortasında da en az 150 açılışa şahit olacağız. İstanbul’un her köşesinde, 39 ilçesinde, hiçbir ilçeyi de ayırt etmeden, dışlamadan problemleri teker teker çözüyorlar. Yani tıkır tıkır çalışıyorlar, teker teker de problemleri çözüyorlar. Ve İstanbul halkı memnun. Hepimiz memnunuz. Güzel ki varsın Ekrem Başkan” kelamlarıyla lisana getirdi.

Konuşmaların akabinde Torun, Adıgüzel, İmamoğlu, Sözen, Genç, Büyükçekmece Belediye Lideri Hasan Akgün, Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin, Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık, Küçükçekmece Belediye Lideri Kemal Çebi, CHP milletvekilleri Gökan Zeybek, Emine Gülizar Emecan ve İBB GÜZEL Parti Küme Başkanvekili İbrahim Özkan tarafından kesilen kurdele ile Baltalimanı Ön Atık Su Arıtma Tesisi resmen hizmete girmiş oldu.

BAŞA: “İLERİ BİYOLOJİK NİTELİKTEKİ ARITMA ORANI YÜZDE 58’E YÜKSELDİ”

İSKİ Genel Müdürü Başa’nın verdiği bilgilere nazaran; yaklaşık 1,9 milyar TL’ye mal olan son teknoloji eseri tesiste esas şu üniteler yer aldı: Taş tutucu, kaba ızgara ve giriş terfi ünitesi. İnce ızgara, kum tutucu ünitesi ve perfore ızgara. Havalandırma havuzları. Çöktürme havuzları. Çamur çürütme tankları. Biyogaz depolama tankları. Çamur kurutma ünitesi. Kojenerasyon ünitesi. Mevcut tesis, yalnızca ön arıtma prosesi olarak hizmet verirken, yeni yapılan tesis, atık suları biyolojik olarak arıtacak. Çürütme tankları, Türkiye’de birinci kez uygulanan sistemle, 42 metre yüksekliğinde, 25 metre çapında yumurta kesitli 6 adet betonarme yapı biçiminde olarak inşa edildi. Çürütme tankları ile tesiste, günde 44 bin Nm3 biyogaz üretilecek. Biyogazdan elde edilen elektrik, tesisin toplam güç muhtaçlığının yüzde 60’ını karşılayacak. Tesiste, yıllık yüzde 90 oranda yaklaşık 70.000 ton çamur bertaraf edilecek. Baltalimanı Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin devreye girmesiyle, İstanbul’daki biyolojik ve ileri biyolojik nitelikteki arıtma oranı yüzde 58 düzeyine yükselecek. Atık suların biyolojik arıtım sonrası, -70 metreden İstanbul Boğazı taban akıntısına verilmesiyle, etraf ve halk sıhhatinin korunmasına kıymetli derecede katkı sağlanmış olacak.

instagram takipçi satın al | google play store yorum satın al
hack forum hack forumu gaziantep escort bayan gaziantep escort hacker sitesi deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler
tokat escort muğla escort hack forumbabilbet bahis forum bahis forumu fethiye escort casino siteleri deneme bonusu veren siteler bahis siteleri